معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

توسعه دانش و فناوری‌های روز دنیا به صورتی است که استفاده از منابع معدنی نیز در حال رشد است. این در حالی است که مواد معدنی، منابعی تجدیدناپذیر هستند و شاید وجود این منابع در یک کشور موهبتی الهی بوده که به مردمان و دولت آن کشور عطا شده است.

خوشبختانه ایران از نگاه منابع معدنی جایگاه خوبی را در جهان از آن خود کرده و در میان ۱۵ کشور معدنی دنیا قرار گرفته است.
در کنار منابع معدنی، وجود نفت و به ویژه گاز از دیگر نعمت‌های الهی است که می‌تواند درآمد بسیاری برای کشور ایجاد کند. ترکیب گاز با مواد معدنی، ارزش افزوده فراوانی به همراه دارد که با استفاده از آن می‌توان توسعه بخش معدن و رشد اقتصادی کشور را شاهد بود. در سال‌هایی که کشور با تحریم‌های ظالمانه روبه‌رو بود، بخش معدن از نظر فناوری، ماشین‌آلات، دانش روز و.... با مشکلاتی روبه‌رو شد که در پی آن بارها عنوان می‌شود این بخش در برخی حوزه‌ها دچار عقب‌ماندگی شده است. با این حال امروز اتفاقات خوبی رخ داده که می‌توان به آینده بخش معدن امیدوار بود. توافق ایران و کشورهای ۱+۵ باب جدیدی را گشود و کشورهای اروپایی را راهی ایران کرد تا سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله معدن را در بوته نقد و بررسی قرار داده و پس از دریافت نتیجه مثبت تصمیم خود را اجرایی کنند. از سویی دیگر توسعه فناوری در دنیا روز به روز استفاده از مواد معدنی را افزایش می‌دهد. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود نرخ مواد معدنی در سال ۱۴۰۴خورشیدی (۲۰۲۵ میلادی) با رشد همراه باشد. این موضوع تمایل سرمایه‌گذاران خارجی را برای حضور در ایران افزایش می‌دهد. نتیجه این ۲ اتفاق می‌تواند تحولی اساسی در بخش معدن ایران رقم بزند. هرچند اجرای طرح‌های معدنی و صنایع معدنی نیازمند سرمایه‌های بسیار است اما می‌توان با تقویت فعالیت‌های مربوط در حوزه‌های دیگر جذابیت بخش معدن را افزایش داد و در نهایت شاهد حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بخش معدن بود. برای نمونه توسعه اکتشاف از مواردی است که می‌توان در آن شاهد حضور سرمایه‌گذاران خارجی بود. البته در این حوزه نیز نیازمند سرمایه‌گذاری و استفاده از دانش روز هستیم اما سرمایه‌گذاری در این حوزه پرریسک(خطرپذیر) می‌تواند تامین مالی در ادامه زنجیره را محقق سازد، زیرا کشف ذخایر جدید بر جذابیت بخش معدن می‌افزاید. در این حال سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در ۴ سال گذشته تلاش کرده با توسعه اکتشافات، ذخایر جدیدی را کشف کرده و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را راهی بخش معدن کند. در واقع امروز تمرکز بر حوزه اکتشاف می‌تواند در کنار تامین نیاز صنایع در افق ۱۴۰۴، سرمایه‌گذاران را راهی این بخش کند اما ثبات در قوانین و امنیت در سرمایه‌گذاری موضوعی مهم است.
کتایون ملکی/ روزنامه‌نگار

منبع: صمت