معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

يک پايگاه تحليلي آمريکايي، با اشاره به افشاي انتقالات ميلياردي مالي توسط يک بانک معروف جهاني براي ايران، با اذعان به تمايل بانک ها و کشورها به کمک به ايران تاکيد کرد که ايران راه هاي متعددي براي شکستن تحريم ها دارد.
به گزارش فارس، "مارک دابوويتز" در مقاله اي در پايگاه اينترنتي "فارن پالسي" نوشت؛ کار راحتي است. اگر تلاش خود را بکنيد و دوستان مناسب نيز همراه تان باشند. راه هايي وجود دارد که بتوان از روحانيون پول درآورد.
وقتي که درست در ميانه هياهوي بازي هاي المپيک لندن، صداي اين امر درآمد که بانک "استاندارد چارترد" يکي از موسسات درخشان در صنعت مالي انگليس، ممکن است تحريم هاي آمريکا عليه ايران را به مدت چندين سال نقض کرده باشد، در کل خيلي ها سر خاراندند. شرکت حسابداري "دلويت" آمريکا که براي بازبيني مستقل مبادلات مالي اين بانک استخدام شده بود، ادعاهايي را مطرح کرد و همين طور، مديران اجرايي بانک استاندارد چارترد ادعاهايي مطرح کردند. حتي وزارت دادگستري و بانک مرکزي آمريکا نيز از اين اتهامات بهت زده شدند و ظاهراً نمي توانستند درباره دامنه اين اقدام خلاف، به يک اتفاق نظر برسند.
* چارترد تنها بانکي نيست که در سال هاي اخير تحريم هاي ايران را دور زده است
بنابراين، گول زدن قوانين چقدر آسان خواهد بود؟ آيا تحريم ها، مانند بازي موش و گربه است که در آن موش موذي مي تواند به راحتي اطلاعات جريانات مالي را از گربه کندذهن پنهان نگهدارد و ميلياردها دلار پنير بدزدد و فرار کند؟ يا اين که آيا تحريم ها عليه ايران، به اندازه اي نفوذناپذير است که حتي اگر بخواهيد به يک کشور ياغي به دور از چشم مقامات دولت آمريکا کمک کنيد، خلاقانه ترين روش هاي فرار از دستگيري نيز نمي تواند برايتان مصونيت به همراه داشته باشد؟
معلوم شده که بانک استاندارد چارترد انگليس که پيش از اين براي خود اعتباري داشته، 250 ميليارد دلار مبالغ غيرقانوني را جابجا کرده و صدها ميليون دلار کارمزد بانکي در اين روند به جيب زده است. البته اين تنها بانکي نبوده که برخلاف مقررات عمل کرده است. در سال هاي اخير، مقامات آمريکايي ، بيش از 2 ميليارد دلار جريمه براي ناقضان تحريم هاي ايران وضع کرده که از جمله آنها، بانک هاي ING، بارکليز، کرديت سوئيس، بانک لويد و اي بي ان آمرو بودند که به خاطر فعاليت هاي مشابه مالي با ايران، جريمه شدند. دو هفته پيش وزارت خزانه داري آمريکا، بانک "کونلون" چين و بانک اسلامي عراق را بخاطر معاملات مالي با بانک هاي ايراني که هدف تحريم قرار دارند، محروم کرد.
* پنهان کردن ارتباط انتقالات مالي با نهادهاي ايراني، تنها يک روش دور زدن تحريم ها است
رويکرد استاندارد چارترد در نقض تحريم ها، روش ساده اي بود که به آن "خالي گذاشتن" گفته مي شود. اين عبارت به معني حذف اطلاعات شناسايي هنگام انتقال الکترونيکي حساب است که در اين مورد بخصوص، منظور پنهان کردن و حذف ارتباط نهادهاي ايراني در انتقال حساب ها است. اما اين روش، تنها يکي از روش هاي متعددي است که شرکت ها و شرکاي تجاري ايراني آنها، براي گريز از تحريم ها استفاده مي کنند.
اما ناقضان تحريم ها بايد از اين امر مطلع باشند که "هر سودي که از بخش پردرآمد انرژي ايران به دست آيد هم اکنون غيرقانوني محسوب شده، مگر اين که معافيت آن مبادله از سوي دولت باراک اوباما صادر شده باشد". کنگره و کاخ سفيد اخيراً توانستند نقاط ضعف و منفذهاي موجود در تحريم هاي انرژي، مالي، کشتيراني، بيمه اي و تحريم هاي غيرمرتبط با گسترش تسليحات هسته اي را رفع کنند. کليت کلام اين است که هر کسي با ايران تجارت کند خود و تجارت خود را در خطر مي اندازد.
* شانزده روش دور زدن تحريم ها
گفته مي شود که هيچ نظام تحريمي، به اندازه کافي سفت و سخت نيست. در اين مقاله، به معرفي 16 روش ديگري پرداخته مي شود که ايران و شرکاي تجاري آن، براي نقض تحريم ها و پنهان کردن ردپاي خود استفاده مي کنند، اقدامي که ممکن است به حاکمان ايران فرصت دهد قبل از اتمام پولشان به توانمندي هسته اي دست پيدا کنند.
1- با شيوه و ترفند قديمي شروع مي کنيم؛ دادن رشوه يا حق السکوت به مقامات ارشد کشورها که وقتي شما با ايران تجارت مي کنيد آنها سرشان را به سمت ديگري برگردانند. شيوه کارآمد در اين روش اين است که کيف هاي پر از پول براي مقامات دولتي در مسکو، پکن و آنکارا فرستاده شوند. اماکني که نظام اداري و ديوانسالاري فاسد آن، ممکن است تمايل داشته باشند به عنوان پوششي براي فعاليت هاي غيرقانوني شما عمل کنند.
* راه اندازي شرکت توليدي کالا و پولشويي تحت پوشش آن
2- ايجاد يک شرکت توليد کننده کالاهاي بي ضرر براي پوشش فعاليت هاي غيرقانوني. کارخانجات توليد مواد شوينده در چين، پاکستان، غنا، مکزيک و نيکاراگوئه ايجاد و از آنها به عنوان بانک پولشويي استفاده کرده و رسيدهايي که قيمت کالاها در آن، بالاتر از ميزان پرداختي است، دريافت داريد. اين کار را مي شود با ايجاد کارخانه پتوي بچه نيز انجام داد.
* خريد کالاي ممنوعه غربي با نام شرکت هايي در ديگر کشورها
3- خريد کالاهاي ممنوعه از غرب تحت نام شرکت هاي ديگر کشورها و انتقال آن کالاها، از طريق کشورهايي که ارتباطات محکم و داد و ستد اقتصادي کلان با ايران دارند. مثلا ايجاد يک شرکت جعلي براي پوشش اقدام غيرقانوني در هلند و شرکتي ديگر در ترکيه و پيدا کردن يک ايراني الاصل داراي گذرنامه هلند و تبديل کردن وي به مالک شرکت مذکور. تهيه و خريد فناوري هاي حساس از اروپا و پرداخت پول آن از طريق يک حساب بانکي در هلند و فروش آن کالا در مرحله دوم به شرکت ترکيه که پول آن کالا نيز از طريق حسابي در بانکي ترکيه اي پرداخت مي شود. انتقال آن فناوري، از طريق بندر ترکيه اي بوروسان که در ساحل جنوبي درياي مرمره واقع بوده و دسترسي دريايي به آن راحت است. از آن بندر نيز کافي است از خط انتقال راه آهن ترکيه استفاده کرده يا از کاميون ها و از طريق ارتباطات بزرگراهي در ترکيه، کالاي مذکور را به تهران منتقل کنيد.
* استفاده از پرچم کشورهاي کم نام و نشان
4- شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي و شرکت ملي نفتکش ايران، به منظور پنهان کردن منبع ايراني ناوگان کشتيراني خود، به جاي پرچم خود از پرچم کشورهايي مانند "تووالو" و تانزانيا استفاده مي کنند و با مالکان شرکت کشتيراني که مقر آن در کشورهاي بي نام و نشاني مانند جمهوري "سيشلز" يا مجمع الجزاير ويرجين هستند. ايجاد صندوق پستي در جزيره اي در ميانه اقيانوس آرام و تغيير نام و نشاني کشتي با نام هايي غيرفارسي که جلب توجه نمي کنند مانند Freedom (آزادي)، Truth(حقيقت)، Honesty (صداقت)، Justice (عدالت) و Leadership (رهبري). البته تغيير نام کشتي نمي تواند کسي را گول بزند؛ چراکه هر کشتي به غير از نام، داراي شماره شناسايي قابل رويت از سازمان بين المللي دريانوردي است. با وجود اين شماره ها، هنوز مي توان آدم هاي حريصي را پيدا کرد که خود را به نديدن مي زنند.
* ايجاد سنديکاي بيمه اي براي پوشش کشتي هاي ايراني
5- کاستن از هياهو و سروصداها درباره پوشش بيمه اي کشتي هاي ايراني يا کشتي هاي خارجي که در بنادر ايران لنگر مي اندازند. ايجاد يک شرکت بيمه غيرايراني و استفاده از اين شرکت براي انجام معاملات پشت پرده مستقيم با تجار، در کشورهايي که شما در حال تجارت يا داد و ستد مالي با آنها هستيد. تمرکز خاص، بيشتر بر بيمه گرهاي آسيايي است که به دنبال انعقاد قراردادهاي دريانوردي براي انتقال نفت ايران که به صورت پنهاني فروخته شده است، هستند. بسياري از اين شرکت ها، خوشحال مي شوند به سنديکاي ايجاد شده توسط شما بپيوندند.
* استفاده از فرودگاه ها يا افرادي غيرايراني براي انتقال کالا به ايران
6- کشف فرودگاه هاي متعدد خصوصي در اروپا که در آنها، کنترل صادرات و گمرک بسيار راحت است. آلمان مکان مناسبي براي تأمين کالاهايي است که نياز داريد. اين کشور، شبکه اي از فرودگاه هاي خصوصي در اختيار دارد که از آنجا شما مي توانيد به کشوري ثالث و بعد به ايران پرواز کنيد. روس ها يا اتباع کشورهاي اروپاي شرقي را پيدا کنيد که تمايل دارند به عنوان پوشش تجارت شما با ايران عمل کنند. ايراني بودن احتمالاً موجب سوء ظن مي شود.
* ايجاد نفوذ در نهادهاي سازمان ملل در حد امکان
7- در سازمان ها و برنامه هاي سازمان ملل، تا آن جا که مي شود با پول براي خود نفوذ و اعتبار کسب کنيد. از اين نهادهاي سازمان ملل مانند سازمان بين المللي حقوق نخبگان، براي تأمين تجهيزات با کاربرد دوگانه و فناوري تحت عنوان کمک به توسعه، استفاده کنيد. استفاده از کانتينرهاي سازمان ملل که کمتر مورد بازجويي قرار مي گيرد، براي مصونيت در برابر بازرسي هاي اداره گمرکات بهتر است.
* امکان تفتيش کشتي حامل کالا به ايران، بدون اطمينان از غيرقانوني بودن کالا ممکن نيست
8- استفاده از شرکت هاي حمل و نقل مانند شرکت ملي نفتکش ايران و شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي براي جابجايي اقلام و کالاهاي غيرقانوني. تحريم هاي اعمال شده عليه ايران، برعکس تحريم هايي که عليه کره شمالي اعمال شده، تنها زماني اجازه تفتيش از کشتي ها را در آب هاي سرزميني يک کشور مي دهد که آن کشور دلايل کافي براي اثبات اين امر که آن شناور در حال حمل و جابجايي کالاهاي قاچاق است، داشته باشد.
همچنين بايد به خاطر داشته باشيد کشورهايي که اين کالاهاي ممنوعه را از ايران دريافت مي کنند، عملا دليل خاصي براي انجام چنين تفتيشي نخواهند داشت.
* ايجاد بنگاه هاي خيريه و خريد کالا تحت پوشش اين بنگاه ها
9- ايجاد شرکت هاي خيريه و بخصوص شرکت هاي خيريه مذهبي، براي ارايه کمک به کودکان مريض و سپس استفاده از اين بنگاه هاي خيريه براي کمک به جابجايي پول و خريد کالا و ايجاد نفوذ و جايگاه.
* ايجاد داد و ستد با بانک هاي خارجي که ارتباطي با آمريکا ندارند
10- راه اندازي عمليات مالي فراسرزميني خارجي با بانک هاي خارجي که هيچ داد و ستدي با آمريکا يا اروپا ندارند و به تحريم هاي غرب عليه ايران اهميت نمي دهند. پيدا کردن بانک هاي تازه اگر يک يا دو نمونه از اين بانک ها هدف تحريم ها قرار بگيرند (مانند بانک کونلون و بانک اسلامي عراق). هميشه بانک ديگري در کار خواهد بود که با شما در داد و ستد کمک کند. استفاده از سامانه پيام پرداخت جهاني سويفت براي انتقال پول از اين بانک ها، به بيش از دوازده نهاد ايراني که اتحاديه اروپا هنوز آنها را هدف تحريم قرار نداده يا ارتباط آنها قطع نشده است.
* به دنبال آدم ها يا نهادهاي بانفوذ در بازارهاي نوظهور بگرديد
11- اگر نياز داريد که با بانک هاي معتبرتر معامله کنيد، به دنبال کساني بگرديد که بخاطر اقدامات تجاري خاص و تهاجمي که در بازار هاي نوظهور دنيا انجام داده اند، اعتباري براي خود دست و پا کرده اند. اگر حذف اطلاعات شناسايي الکترونيک سخت شود، تلاش شود که اعتبارنامه از طريق بانکي صورت گيرد که تمايل به صدور آن داشته باشد. به روش زير مي توانيد اين کار را انجام دهيد. پرداخت به گونه اي باشد که به نظر برسد به دست شريک رسمي تان مي رسد و دوستان در اين بانک ها، بدون هيچ زحمتي اين پرداخت را به نيابت از ايران به جايي ديگر منتقل مي کنند. مثلاً در مالزي خريد کنيد و پولش را به فردي در آفريقا بدهيد. نگران نباشيد حساب و کتاب پول رو به راه است.
* ذخيره سازي و فروش نفت خام ايران در تأسيسات کشوري ثالث
12- نفت ايران را در تأسيسات ذخيره کشوري ثالث قرار داده و فروش همه آن نفت را تحت نام و پوشش شرکتي خارجي انجام دهيد. تأسيسات فجيره در امارات عربي متحده و "عين سکنا" در مصر، تأسيسات خوبي هستند. شما مي توانيد نفت ايراني را به جايي در کشوري ديگر منتقل کرده و با تغيير پرچم يا بسته بندي آن، دوباره آن را صادر کنيد. پالايشگاه هاي نيازمند به پول مانند يونان و اندونزي، خوشحال خواهند شد نفت شما را بپذيرند و مقامات گمرکات نمي توانند به اختلاف آن دو پي ببرند. در مرحله بعد، روند تجارت آن نفت ذخيره و فروش آن به عهده يک موسسه ايراني که هنوز نامش در زمره ليست سياه اروپا و آمريکا قرار نگرفته سپرده مي شود (ضمن اين که مبلغي به مقامات اين کشورها و تخفيفي به اين پالايشگاه ها داده مي شود) اگر خيلي عجله داريد، اين نفت پالايش شده از نفت خام ايران را به آمريکا بفروشيد. هنوز در قوانين آمريکا، آنقدر نقص وجود دارد که اجازه چنين کاري را به شما بدهد.
* مبادله پاياپاي نفت در ازاي ارز کشور خريدار
13- نفت خود را به صورت پاياپاي معامله کنيد. نفت خود را به چين، هند، کره جنوبي و ديگر کشورها داده و به ارز محلي پول دريافت کنيد و بعد از آن کالاها و خدمات مورد نياز خود را از آن کشورها خريداري کنيد. بانک ها و مقاماتي که تمايل به همکاري دارند را ترغيب کنيد که برخي از اين پول ها را منتقل کرده و به بنگاه هاي ارز هاي خارجي در خليج فارس برده و بعد از آن، اين پول ها را در ازاي هزينه اي به پول نقد بدل کنيد. در هر حال، ترک ها با خوشحالي پول نفت ايران را به طلا پرداخت مي کنند.
* مبادله نفتي با کشورهاي انرژي که مالکيت آنها دولتي است
14- نفت خود را با شرکت هاي انرژي دولتي معاوضه کنيد، ترجيحا با شرکت هايي که کرملين مالکيت آنها را در اختيار دارد. به اين شرکت ها در ازاي نفت شما به مشتريان تان، کميسيون سنگين پرداخت کنيد. نفت آنها را از نو از طريق درياي خزر يا نفتکش هايي که از شمال به جنوب مي رانند به ارمنستان منتقل کنيد. همين روش را در قبال ترکيه و دوستاني که در محفل دروني حزب حاکم داريد، انجام دهيد. بيش از حد به کرملين تکيه نکنيد.
* ارايه امکان دسترسي به تجارت پرسود در بازار ايران
15- از آسيا، غرب و کشورهاي آفريقايي، سفارش کالاها و فناوري هاي ارتباط راه دور طلب کنيد. مطمئن شويد که اين کالاها امکان رهگيري، نظارت و سانسور را براي امور انتظامي در اختيار شما قرار مي دهد اما به کسي نگوييد که از اين کالاها، عليه ناراضيان استفاده مي کنيد. بدون اطلاع شرکت هاي معروف آمريکايي، در زمينه فناوري بر امکانات نرم افزاري و سخت افزاري خود از اين شرکت ها بيفزاييد. ارايه امکان دسترسي به مجوزهاي پرسود تجارت با ايران به ديگري، در راستاي شکستن تحريم ها و تقويت نفوذ ايران. پرداختن پول به مقامات ارشد دولتي يا ديگر افرادي که نفوذ واقعي در حکومت هاي ديگر دارند تا به نفع شما سخنراني کنند، براي اين سخنراني ها به آنها پول خوبي بدهيد.
* آخرين راه مراجعه به نهادهاي مالي خصوصي بين المللي است
16- و اگر همه اين راهکارها به شکست انجاميد، به سراغ بانک خصوصي خود در يکي از نهادهاي مالي مشهور بين المللي برويد. آنها ظاهرا، هر آن چه را که بخواهيد در اختيار دارند و حتي آن خدمات را با لبخند به شما ارايه خواهند کرد.
اين موارد تنها تعداد اندکي از راه هايي بودند که ناقضان تحريم مي توانند به ايران کمک کرده يا کمک کرده اند. اما اين ناقضان بايد از طرفي بسيار مراقب باشند که اگر به فکر چنين کارهايي افتادند بدانند که مقامات انتظامي، تاکنون بسياري از روش هاي ديگر را بررسي و شناسايي کرده اند. براي ناقضان تحريم، بسيار دشوار شده است که نقصي در نظام تحريمي آمريکا عليه ايران پيدا کنند. مقامات آمريکايي بطور فزاينده اي گرايش پيدا کرده اند که ناقضان تحريم ها را از کشورهاي همپيمان يا کشورهايي که از نظر سياسي حساسيت روي آنها هست، دنبال کنند.
ميزان نقض تحريم ها، همچنين به تمايل بازيگران اين عرصه به پذيرفتن خطرات کار بستگي دارد. اين بازيگران قدرت، بازار خود را با چانه زني بر سر تخفيف بيشتر يا پاداش هاي نقدي کمک به ايران در گريز از تحريم ها، تقويت مي کنند. در حقيقت، هر چقدر مقررات، قوانين و اجرائيات قوانين سخت تر شود، ناقضان پول بيشتري براي دور زدن تحريم ها در ازاي هر بشکه نفت از ايران دريافت مي کنند.