معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

در دهم تیر ماه 1390 همزمان با روز صنعت و معدن با هدف شناسایی و ارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، جهت کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود سایت معدن ها به عنوان مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن پا به عرصه حضور نهاد.

 

اطلاعات تماس
تهران. میدان آرژانتین
خیابان زاگرس. پ5. واحد2
info@madanha.ir
88877085 - 021
شبکه‌های اجتماعی

معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

معرفی معدن طلای موته

معدن طلاي موته:
موقعيت جغرافيايي: معدن طلاي موته در 270 كيلومتري جنوب غرب تهران در رشته كوههاي نسبتاٌ پست واقع در جنوب دليجان – شمال غربي ميمه و شمال شرقي گلپايگان قرار دارد. فاصله مجتمع معدني موته از روستاي موته كه در كنار جاده آسفالته گلپايگان قرار دارد، 8 تا 10 كيلومتر مي‌باشد. ارتفاع منطقه از سطح دريا 1900 تا 2300 متر مي‌باشد.
انديسهاي عمده در ناحيه طلا دار موته عبارتند از معدن طلاي چاه خاتون، معدن طلاي سنجده، معدن طلاي دره اشكي، معدن طلاي تنگه زر، معدن طلاي چشمه گوهر، معدن طلاي قرم قرم، معدن طلاي چاه باغ، معدن طلاي چاه علامه و معدن طلاي سه كلپ.
زمين شناسي: معادن طلاي مذكور كه اغلب در امتداد شكستگيهاي مناطق دگرسان بوجود آمده‌اند، تماماٌ در اثر تجمع كاني‌هاي فلزي طلا‌دار از قبيل پيريت و كالكوپيريت‌هاي طلا‌دار داخل سنگهاي منطقه در داخل شكافهاي گسلهاي موجود كه به صورت تله‌اي براي گرفتن آنها عمل نموده است، ‌ايجاد شده‌اند و چون فقط در حد گسترش عمقي و طولي و عرضي گسل موجود توانسته‌اند تجمع يابند، لذا اغلب داراي گسترش عمقي و عرضي زياد نبوده و گسترش طولي آنها نيز بستگي به طول گسل مذكور دارد.
وضعيت زمين شناسي طلاي موته طي چندين گزارش بصورت جامع توسط زمين شناسان ايراني و خارجي تهيه و در آرشيو شركت طلاي ايران موجود است. كانسارهاي شناخته شده در معدن طلاي موته در مجموعه اي متامور فيك و در دوره پركامبرين تشكيل شده اند. تشكيلات پركامبرين بصورت تپه ماهورهاي رنگي در شمال روستاي موته گسترش يافته است و شامل مجموعه تشكيلاتي بي و كهر است. ذخاير طلا به شكل رگه اي و رگچه اي در داخل درزها و شكستگيهاي شيست ها مربوط به تشكيلات بي بصورت كاني هاي طلادار يافت مي شود. مشخصات كاني زايي طلاي مذكور توام با مشخصاتي از كيفيت سيليسي شدن و سرسيتي شدن سنگ هاي در بر گيرنده همراه با برشي شدن رگه هاي كوارتز و كاني پيريت مي باشد. ماده معدني در يونهاي مينيراليزه شده با شيب كم تا متوسط با بدنه هاي ورقه اي ديده مي شود. شيب رگه در معدن سنجده در حدود 30 درجه به طرف شرق است.

8984 1 1       8984 2
نماي ماده معدني و سينه کار پيشروي معدن موته   نمايي از کارخانه فرآوري موته

سابقه باستاني:
گفتني است كه از معدن موته، حدود 4000 سال قبل بهره برداري سطحي و محدود مي‌شده است. كاوشهاي باستان شناسي در منطقه با كشف ابزارهاي قديمي استخراج اين حقيقت را ثابت كرده است.
بهره برداري از معدن موته بعد از انقلاب آغاز شده است. مساحت معدن موته زايد بر 25 كيلومتر مربع برآورد شده است و در آن در حدود 2 ميليون تن سنگ طلا خوابيده و لذا در صورت استخراج علمي و تكنولوژيكي در هر سال، 400 تا 500 كيلوگرم طلا محصول خواهد داد. هزينه مقدماتي بهره برداري 300 ميليون تومان بوده و حتي قرار بر اين بوده كه كمپاني آكماني گروپ و آفريقاي جنوبي با ايران شريك شوند.
دولت وقت با دريافت گزارش معدن موته قضيه را به طور جدي دنبال كرد و وزارت معادن و فلزات مامور شد با نصب كارخانه (سيانوراسيون) در نزديكي اصفهان، معدن موته را به زير استحصال ببرد. 31 ارديبهشت 1375 از فرآوري 127 هزار تن سنگ معدن موته 257 كيلوگرم طلا و از آنجائيكه طلا معمولا با نقره همراه است، حدود 25 كيلوگرم نقره نيز بدست آمده است.
هم اكنون يك كارخانه طلا، ‌فقط مختص سنگ معدن موته احداث شده و اميد مي‌رود كه هم توليد طلا بالا برود و هم ميزان ارزبري كارخانه كاهش نشان دهد. كارخانه مذكور روزانه 200 تن سنگ طلا ظرفيت خواهد داشت. تا پايان سال 1374روي هم رفته 1203 كيلوگرم شمش طلا توليد شده است.

 

Post a Comment