معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

در دهم تیر ماه 1390 همزمان با روز صنعت و معدن با هدف شناسایی و ارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، جهت کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود سایت معدن ها به عنوان مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن پا به عرصه حضور نهاد.

 

اطلاعات تماس
تهران. میدان آرژانتین
خیابان زاگرس. پ5. واحد2
info@madanha.ir
88877085 - 021
شبکه‌های اجتماعی

معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

نگاه نیویورک تایمز به بازار مواد معدنی: عطش سیری ناپذیر چین به مواد خام، محو شده و برای تولیدکنندگان درد برجا می گذارد

شیلی در حال گسترش بزرگترین معدن روباز مس خود در زیر کویر شمالی این کشور است تا بتواند 1.7 میلیارد تن دیگر از این ماده معدنی را استخراج کند، حتی با وجود اینکه قیمت فلز سرخ اکنون در سراسر جهان کاهش یافته است.
هندوستان نیز در حال ساخت خط آهن برای اتصال معادن زغال به مناطق پر جمعیت تر کشور است که در نهایت به اشباع جهانی زغال دامن خواهد زد.
استرالیا با تولید بیشتر گاز طبیعی در 4 سال آینده، در تلاش است تقاضای رو به تحلیل جهان را برطرف کند.
در بحث از چنین اخباری در سراسر جهان از افزایش تولیدات معدنی، تنها یک منبع برای ایجاد نگرانی وجود دارد: چین.
برای سالهای متمادی، چین بزرگترین مصرف کننده فلزات، مواد خام معدنی و سوخت بوده است چرا که اقتصاد این کشور مدام در حال گسترش یافتن بوده است.
اما اکنون همه چیز فرق کرده است.
اقتصاد چین در حال حاضر، رو به کند شدن است. شرکت های آمریکایی بعد از افزایش نرخ بهره باید با سرعت بیشتری تولید کنند و این تولید مازاد، قیمت ها را بیش از پیش می شکند و کشورهایی که وابسته به فروش مواد معدنی خام خود هستند، مانند برزیل و ونزوئلا، در این میان بیشتر به چالش کشیده می شوند. از سوی دیگر کشورهای توسعه یافته ای همچون کانادا و استرالیا نیز تحت تاثیر اقتصادی قرار خواهند گرفت.
پروژه های میلیارد دلاری که سال های پیش آغاز به کار کرده اند، با وجود شرایط کنونی، در حال پیشرفت هستند. زیرا نمی توان به خاطر هزینه های بالا، چنین پروژه هایی را به سادگی تعطیل کرد. بنابر این تولید مازاد پدید آمده، بایستی سال ها در انتظار مصرف بماند و بازار در نهایت به تعادل برسد.
اکنون سیل عظیم تولیدات مواد خام، به شدت قیمت ها را تحت فشار خود قرار داده و بسیاری از شرکت ها را وادار به تعدیل نیرو کرده است.

مشکل چین
همچنان که تقاضا در چین کاهش می یابد، قیمت های مواد معدنی نیز به کمترین حد خود در سال های اخیر و از زمان بحران های اقتصادی می رسند.
تولیدکنندگان جهان، با افزایش حجم تولیدات مواد خام، در حقیقت بیشترین آسیب را به خود زده اند. در حالی که وضعیت کنونی قیمت ها، به نفع مصرف کنندگان است؛ خانواده های امریکایی روی بهای گازوئیل و واحدهای انرژی خود، سالانه حجم قابل توجهی پول پس انداز می کنند.
اما بنا بر گزارش اطلس معدن، تحلیل گران نگران هستند که این وضعیت، بازتابی از یک شرایط اقتصادی ضعیف در جهان باشد که ارزش مواد خرید و فروش شده در بین کشورها را به کمترین حد خود می رساند و کشورها به همان چرخه تورم منفی که اقتصاد ژاپن را برای چندین دهه درگیر کرده است، مبتلا سازد. آشفتگی اقتصاد چین، در تابستان گذشته تاثیری بر جهان گذاشت که ایالت متحده امریکا، تصمیم خود را برای افزایش نرخ بهره به ناچار تا پایان سال به تعویق انداخت.

علت ضعف کنونی قیمت های مواد خام معدنی و سوختی
اکنون پرسش اینجاست که این رکود فعلی در بازار مواد خام، به دلیل سرمایه گذاری بیش از حد در گذشته بر روی بخش تولید مواد معدنی است، و یا از ضعف اقتصاد در آینده خبر می دهد؟
به عقیده دنیل یرگین (Daniel Yergin)، نایب رئیس شرکت مشاور IHS، پاسخ این پرسش، هردو مورد است.

تاریخ خبر: 1394/10/20

Post a Comment