معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

در دهم تیر ماه 1390 همزمان با روز صنعت و معدن با هدف شناسایی و ارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، جهت کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود سایت معدن ها به عنوان مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن پا به عرصه حضور نهاد.

 

اطلاعات تماس
تهران. میدان آرژانتین
خیابان زاگرس. پ5. واحد2
info@madanha.ir
88877085 - 021
شبکه‌های اجتماعی

معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

وجود 40 میلیارد تن انواع ذخیره معدنی در کشور/ سالی 400میلیون تن مواد معدنی استخراج می کنیم

معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: بخش معدن در تمام دنیا بخشی زیر بنایی است و در ایران نیز ذخایر معدنی به 40 میلیارد تن می رسد بطوریکه ما سالی 400میلیون تن مواد معدنی استخراج می کنیم و برای آن برنامه های بلند مدتی تدوین کرده ایم.

به گزار ش شبکه اطلاع رسانی تولید وتجارت ایران (شاتا)‌؛ « جعفر سرقینی » با بیان این مطلب ، افزود : در اکثر صنایع معدنی خودکفاییم و وارد کننده نبوده بلکه صرفا صادر می کنیم  و تنها واردات ما « زغال سنگ » و « منگنز » است.
سرقینی  با بیان اینکه بخش معدن رویکرد خوب و نقش خاصی در اقتصاد مقاومتی دارد ، افزود :‌این بخش درون زا، برون نگر و مردمی است و در دوره های تحریم به دلیل وجود ذخایر عظیم خدادادی معدنی  کمترین آسیب را دیده است و آسیب آن در ناحیه تاخیر در تحویل ماشین آلات معدنی در این دوره بوده است.
معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت تصریح کرد : حدود 30 درصد بازار بورس را بخش معدن و صنایع معدنی به خود اختصاص داده است و در برنامه ششم توسعه ، این بخش دارای جایگاه خاصی است.
وی در ادامه تصریح کرد : اولین اقدام مهم در اجرای فرمایش مقام معظم رهبری ؛ تکمیل زنجیره تولید در بخش معدن بوده بطوریکه برای تکمیل زنجیره تولید فولاد اینکار را از سال 92 شروع کرده و سپس درصددیم آن را به بقیه مواد معدنی تعمیم  دهیم.
سرقینی با بیان اینکه کشور با خام فرشی مواد معدنی مخالف است ، گفت: با تکمیل زنجیره تولید می بایست به یک ثبات نسبی برسیم تا نیازی به صادرات مواد خام معدنی نداشته باشیم همچنین می بایست بدنبال فرآوری مواد معدنی باشیم چرا که وقتی مواد معدنی از معدن استخراج می شود بطور معمول ارزشی ندارد و یا کم ارزش است.
وی در توضیح این مطلب ؛ افزود : البته برخی از مواد معدنی  نظیر مس عیار بسیار پایینی دارند که باید سر معدن به کنسانتره تبدیل شوند ولی برخی از مواد معدنی نظیر سنگ آهن نیاز به فرآوری در کنار معدن ندارند.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه یادآور شد : بین سالهای 84 تا 92 بالغ بر 100 میلیون تن سنگ آهن از کشور صادر شد که ارزشی معادل 5 میلیارد دلار داشت در حالیکه درهمین  فواصل  زمانی با واردات 30 میلیارد دلاری فولاد مواجه بودیم ، لذا هرچه قدر زنجیره تولید مواد معدنی کامل تر شود در آن صورت ارزش افزوده بیشتری در بخش معدن رخ می دهد.

Post a Comment