معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

در دهم تیر ماه 1390 همزمان با روز صنعت و معدن با هدف شناسایی و ارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، جهت کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود سایت معدن ها به عنوان مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن پا به عرصه حضور نهاد.

 

اطلاعات تماس
تهران. میدان آرژانتین
خیابان زاگرس. پ5. واحد2
info@madanha.ir
88877085 - 021
شبکه‌های اجتماعی

معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن

یکشنبه 96/09/19 – مدیرعامل سازمان صنایع کوچک: تقویت پیوند بین صنایع تولیدی و بازار ضروری است

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: تقویت ارتباط و پیوند بین صنایع تولیدی و بازار عامل مهمی در بازاریابی است و باید شرایطی را ایجاد کرد تا صنایع کوچک و متوسط کشور با بازار پیوند و ارتباط محکمی داشته باشند.

به گزارش ایرنا از اتاق اصناف ایران، «صادق نجفی» در دیدار با «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران، افزود: بخش عظیمی از تولید برعهده صنایع کوچک و متوسط است که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید تمرکز بیشتری بر تقویت این واحدها داشته باشیم . 
وی اظهارداشت: طبق قانون بنگاه های صنفی کوچک و متوسط باید در شهرک های صنفی مستقر شوند تا بتوانیم برایشان مجوز صادر کنیم و زیرساخت های لازم را برایشان فراهم کنیم. 
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک افزود: تا کنون توجهی برای ایجاد شهرک های صنفی تخصصی نشده و افرادی که زمین داشتند با دریافت مجوز ساخت شهرهای صنفی باعث بالا رفتن هزینه ها و اثر بخش نبودن فعالیت ها شده است . 
نجفی با بیان اینکه باید زیرساخت های ایجاد شهرکهای صنفی اصلاح شود، گفت: باید بنگاه های کوچک و متوسط یا SME ها در کنار ما قرار بگیرند و مشکل نبود پیوند بین صنایع متوسط و کوچک با بازار و ارتباط آنها باید شکل بگیرد . 
رئیس هیات مدیره سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران بیان کرد: از 70 هزار واحد صنعتی 43 هزار واحد پروانه بهره برداری دارند و اگر بتوانیم از این تعداد 10 هزار واحد را با کمک و همکاری یکدیگر ساماندهی کنیم که با تقویت ارتباط با بازار، کار توسعه ای بزرگی شکل خواهد گرفت. 
وی افزود: در قدم نخست باید به دنبال صنایعی که ظرفیت بیشتری را در بازار دارند مانند صنعت(پوشاک، چرم وچوب ) رفت و آنها را ساماندهی کرد. 
نجفی بیان کرد: اگر تسهیلاتی به این واحدهای پرداخت می شود، باید روند نظارتی بر ارائه این تسهیلات صورت بگیرد که نتیجه پرداخت تسهیلات چه خروجی را شامل شده و چه تاثیری را بر رشد واحد و توسعه صادراتشان داشته است. همچنین لازم است تا این صنایع به لحاظ بازاریابی و حتی نحوه تبلیغات در بازار و داخل وخارج کشور مورد حمایت قرار بگیرند. 
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: اگر قرار است نمایشگاهی دایرشود، باید SMEها و تولیدکنندگان در آن حضور داشته باشند. قبلا نیز شرط اصلی برای حضور در نمایشگاه ها ، حضور اتحادیه های تولیدی بود اما چندین سال است که این مساله مهم فراموش شده و نمایندگی های سطح دوم نمایشگاه ها را اداره می‌کنند و لازم است این مساله اصلاح شود .

** باید شهرک های صنفی تخصصی ایجاد شود 
در ادامه این دیدار «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران گفت: 84 هزار بنگاه صنعتی در کشور داریم که تنها سه هزار بنگاه آن صنایع بزرگ محسوب می شوند و 81 هزار واحدها جزء صنایع کوچک و متوسط یا SME ها به حساب می آیند که باید تحت مدیریت قرار بگیرند. 
وی تصریح کرد: در سال های گذشته بخش صنایع کوچک مطابق با صنعت دیده نشده اند که لازم است با همیاری یکدیگر شهرک های تخصصی مخصوص صادرات را ایجاد کنیم و واحدهای تولیدی را در آنجا مستقر کنیم. 
فاضلی با بیان اینکه باید از صنایع تولیدی حمایت کرد تا بتوانند کیفیت کالای داخلی را بهبود ببخشند، افزود: اکنون در خیلی از صنایع مانند پوشاک، چوب و چرم ظرفیت های بسیار خوبی داریم و می توانیم در این زمینه ها برندهای خوبی را تولید کنیم. 
وی با بیان اینکه تشکیلات اصناف آماده همکاری با سازمان شهرک های صنفی است، گفت: برای بخش تولید نیاز به سیاست های تشویقی داریم اما بیشتر قوانین و مقررات ما در این زمینه تنبیهی است که باید اصلاح شود. 
رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: برای نخستین بعد از انقلاب توانستیم اعتباراتی را برای بنگاه های صنفی منظور کنیم و مصوبه بسته حمایتی 10 هزار میلیاردی از دولت بگیریم . 
فاضلی با تاکید بر اینکه بنگاه های تولیدی ما نیاز به حمایت دارند، افزود: اگر دولت در حال حاضر نمی تواند به لحاظ تسهیلاتی خیلی کمک کند، حداقل یکسری شرایط و سیاست های تشویقی همچون کم کردن هزینه حامل های انرژی ، مالیات و بخشودگی سهم حق بیمه کارفرما را برای واحدهای تولیدی در نظر بگیرد که همه این موارد می تواند کمک بزرگی به تولید کشور باشد. 

به گزارش ایرنا، طرح ترویج واحدهای آلاینده و ساماندهی برخی صنوف به بیرون از مراکز شهرها در قالب ایجاد شهرک‌های صنفی و تخصصی از شهر در سال 1371-1370در کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد. اجرای این طرح با مشکلاتی نظیر نبود زیرساخت‌ها، تامین زمین، اعتبارات، ارایه نشدن تسهیلات لازم به واحدهای صنفی مشمول مواجه است و در سایه نبود این تسهیلات، بسیاری از بنگاه‌های مشمول مجبور به تعطیلی، تغییر شغل شده و به مشاغل کاذب و غیرمولدی چون دلالی روی آوردند

خبرنگار: فرزانه سلامت بخش*انتشار: زهرا هجینی نژاد

منبع: ایرنا

Post a Comment