معدن ها، مرجع اطلاع رسانی و معاملات معدن با هدف شناسایی وارائه فرصتهای سرمایه گذاری ناب و تمرکز بر شفاف سازی فضای معاملاتی معادن کشور، نسبت به کشف و پیشنهاد پتانسیل های موجود پا به عرصه حضور نهاد.

اخبار و مقالات

تعریف کانی:
هر کانی ، عبارتست از جسمی جامد، طبیعی، معمولاً متبلور، غیرآلی، همگن و با ترکیبات شیمیایی مشخص اند. تاکنون بیش از ۳۰۰۰ کانی در طبیعت شناخته شده که تنها حدود ۲۴ کانی در سنگ‌های پوسته زمین فراوان هستند و آنها را کانی‌های سنگ ساز می‌نامند.
یک کانی ، باید تمام ویژگی های فوق را همزمان دارا باشد تا به عنوان کانی شناخته شود .
لذا می توان سه ویژگی زیر را در مورد هر کانی مطرح نمود :
1) آرایش اتمی منظم و ترکیب شیمیایی نسبتاً ثابت .
2) فرم هندسی معین ( سیستم تبلور ) .
3) ویژگی های فیزیکی ( و نوری ) متمایز کننده .
کانی ها ، به صورت های متفاوت رشد می کنند ( متبلور می گردند ) . بر همین مبنا ، می توان کانی ها را به دسته های متفاوت تقسیم بندی نمود . به عنوان مثال ، برخی از کانی ها ، در اثر تبخیر آب دریا و برخی دیگر در اثر سرد شدن مواد مذاب درونی زمین ، تشکیل می گردند .
کانی ها مواد معدنی هستند که دارای ترکیبات شیمیایی و ویژگی های فیزیکی معین می باشند(o Donoghue, 1990 ).
کانی ها مواد جامد با ترکیب شیمیایی و آرایش اتمی منظم هستند که به طور طبیعی ایجاد می شوند.(میسون و همکارانش 1968)
ویژگی های متفاوت این کانی ها که مستقیماً ناشی از نوع اتم های تشکیل دهنده و نیز آرایش اتم های آنهاست این کانی ها را از یکدیگر متمایز می کند(sinkankas 1966 ). کانی ها توده هایی هستند که توسط فرایند های غیر آلی طبیعت ایجاد می شوند،ترکیب شیمیایی معینی دارند و چنانچه در شرایط مطلوبی تشکیل شوند به شکل بلوری در می آیند (Dana & Ford , 1932 ).
کانی ها مواد جامد معدنی یکپارچه ای هستند که در طبیعت شکل می گیرند دارای ترکیب شیمیایی، ساختار بلوری، رنگ و سختی معین می باشند.مواد معدنی طبیعی شامل موارد زیر هستند:
عناصر مانند طلا و نقره
مشتقات آلی مانند نفت و زغال سنگ
موادی مانند سنگ، ماسه، نمک، زغال سنگ که از آب یا زمین استخراج می شود و در فعالیت های اقتصادی مورد استفاده قرا می گیرد.
مواد غیر آلی مانند کلسیم، آهن، پتاسیم،سدیم و روی که از مواد مغذی ضروری برای انسان ها ،حیوانات و گیاهان هستند.
پیدایش کانی شناسی به عنوان یک علم به نسبت جدید است اما کاربرد هنرهای کانی شناختی پیشینه های به قدمت تمدن بشر دارد. بشر اولیه رنگدانه هایی طبیعی ساخته شده از هماتیت سرخ و اکسید و منگنز سیاه در نقاشی دیوار غارها به کار برده است. ابزارهای ساخته شده از سنگ چخماق در عصر حجر دارای ارزش گرانبهایی بوده است.
خواص عمومی کانی‌ها:
سختی :
سختی را می‌توان به صورت مقاومت کانی در برابر خراشیده شدن تعریف کرد. در کانی شناسی ، سختی یک جسم را با جسم دیگر می‌سنجند. طبق تعریف اگر جسمی ، جسم دیگر را مخطط کند از آن سخت تر است. برای سنجش سختی کانی‌های مختلف 10 کانی را به عنوان مبنای سختی انتخاب کرده‌اند و سختی سایر کانی‌ها را نسبت به آنها می‌سنجند. این مقیاس به نام مقیاس موس معروف است.
 
کانی     تالک     ژیپس     کلسیت     (فلوئورین     آپاتیت     ارتوز     کوارتز     توپاز     کرندوم     الماس
درجه سختی     1     2     3     4     5     6     7     8     9     10
 
کلیواژ :
برخی از بلورها در امتدادهای بخصوصی به آسانی و به صورت سطوح صاف شکسته می‌شوند. این سطوح به نام سطوح رخ یا کلیواژ خوانده می‌شود. باید توجه داشت که سهولت شکستن کلیواژ در کانی‌های مختلف متفاوت است و حتی ممکن است یک کانی دارای امتداد کلیواژهای مختلف باشد.
جرم مخصوص :
جرم مخصوص به علت ناخالصی‌های موجود در کانی ثابت نیست و همیشه مقدار آن بین دو حد در نظر گرفته می‌شود. جرم مخصوص یکی از مشخصات مهمی است که توسط آن می‌توان نوع کانی را مشخص کرد.
رنگ :
رنگ کانی‌ها معمولا خیلی متغیر است و بسته به عوامل فیزیکی و شیمیایی در حد وسیعی تغییر می‌کند. بطوری که نمی‌توان آن را جز مشخصه‌های اصلی در نظر گرفت. ولی رنگ خاکه کانی یعنی رنگی که در اثر مالش آن با یک صفحه چنین حاصل می‌شود، نسبتا ثابت تر است و در خیلی موارد به شناسایی کانی کمک می‌کند.
جلا :
اشعه‌ای که در سطح کانی منعکس می‌شود منظره ویژه‌ای به آن می‌دهد که به نام جلای کانی خوانده می‌شود. جلای کانی به خواص سطح و قدرت جذب آن بستگی دارد و به انواع فلزی ، الماسی ، شیشه‌ای ، صمغی ، مومی ، صدفی ، چرب و ابریشمی تقسیم می‌شود.
خواص مغناطیسی :
بعضی از کانی‌ها دارای خواص آهنربایی طبیعی‌‌اند که کمک موثری در شناسایی آنها بشمار می‌رود.
خواص شیمیایی :
از خواص شیمیایی کانی‌ها نیز می‌توان برای شناسایی آنها استفاده کرد. از جمله این خواص می‌توان قابلیت انحلال کانی در آب و محلول‌های شیمیایی ، تشکیل املاح با اسیدها و بازها و ... نام برد.تبلور:
معمولا کانی‌ها بصورت اشکال منظم هندسی متبلور می‌شوند که به آنها بلور می‌گویند. بلور را می‌توان به عنوان جسمی که دارای ساختمان اتمی منظم است، تعریف کرد. هرگاه بلور را بطور مداوم به قطعات کوچک تقسیم کنیم‏، به جایی می‌رسیم که دیگر قابل تقسیم کردن نیست. این جز کوچک غیر قابل تقسیم ، معمولا دارای شکل هندسی منظم است که اتم‌های تشکیل دهنده بلور در رئوس ، مراکز سطوح ، وسط یال‌ها و یا مرکز آن قرار دارند و به نام واحد بلور یا سلول اولیه خوانده می‌شود. هر جسم متبلور از پهلوی هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول اولیه تشکیل شده است که به نام شبکه بلور نامیده می‌شود. بسته به عناصر قرینه‌ای که در سلول اولیه وجود دارد، اجسام متبلور را به 7 سیستم شامل سیستم:
1-  مکعبی 2-  تتراگونال  3- تریگونال 4- هگزا گونال 5- ارتورومبیک  6- مونوکلینیک 7- تری کلینیک تقسیم می‌کنند.